تفاوت ایمپلنت دندان و بریج، کدام بهتر است؟

از دست رفتن دندان ها بسیار شایع است و حدودا دو سوم افراد میانسال حداقل یک دندان افتاده دارند. جایگزین کردن دندان های افتاده نه تنها ظاهر فرد را بهبود می بخشد، بلکه غذا خوردن و صحبت کردن فرد را نیز بهتر می کند. جالب است بدانید اگر یک دندان بیفتد و آن را جایگزین نکنید، به مرور دندان های اطراف هم آسیب می بینند. درمان های زیادی برای دندان از دست رفته وجود دارد. ایمپلنت دندان و بریج دو تا از رایج ترین درمان های دندان هستند. به همین دلیل بهتر است با تفاوت ایمپلنت دندان و بریج آشنا شوید.

به طور خلاصه در ایمپلنت دندان قطعه ای به نام پایه ایمپلنت درون استخوان فک قرار می گیرد و به عنوان ریشه دندان عمل می کند. اما در بریج، دندان از دست رفته به کمک دندان های اطراف جایگزین می شود. در ادامه تفاوت ایمپلنت دندان با بریج را به طور کامل توضیح می دهیم.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یک فرایند طولانی است که ممکن است ماه ها طول بکشد. در مرحله اول وضعیت استخوان و لثه فرد توسط پزشک بررسی می شود. پایه ایمپلنت درون استخوان فک قرار می گیرد؛ به همین دلیل لازم است بافت استخوانی شما مناسب باشد. سپس در یک جلسه دیگر پایه ایمپلنت درون استخوان جایگذاری می شود. حدودا ۳ یا ۴ ماه زمان لازم است تا پایه ایمپلنت با استخوان فک جوش بخورد. سپس تاج دندان بر روی پایه ایمپلنت قرار می گیرد.

تفاوت ایمپلنت دندان و بریج، کدام بهتر است؟

مزایای ایمپلنت دندان

مهمترین مزیت ایمپلنت دندان این است که یک درمان دائمی و مطمئن به شمار می رود. جالب است بدانید که میزان موفقیت ایمپلنت نزدیک به ۹۸٪ است. به علاوه دندان ایمپلنت شده کاملا شبیه دندان های دیگر فرد است و خیال فرد از بابت ظاهر دندان هایش راحت است. همچنین ایمپلنت دندان محکم در استخوان قرار می گیرد، به همین دلیل دندان ایمپلنت شده مانند بقیه دندان ها قادر به جویدن غذا است.

معایب ایمپلنت دندان

می توان گفت بزرگترین عیب ایمپلنت دندان طولانی بودن فرایند آن است. به علاوه برای انجام ایمپلنت به بافت استخوانی کافی نیاز است. در بسیاری از افراد، بافت استخوانی به مرور زمان تحلیل می رود که باعث می شود فرد به پیوند استخوان نیاز داشته باشد. این موضوع مدت زمان درمان را حتی طولانی تر می کند. به علاوه به دلیل پیچیدگی و طولانی بودن فرایند و همچنین گران بودن تجهیزات ایمپلنت، معمولا هزینه ایمپلنت به نسبت بسیاری از درمان های دندانپزشکی دیگر بیشتر است.

بریج دندان چیست؟

بریج دندان یک روش نسبتا قدیمی تر است که به کمک دندان های مجاور، جای خالی دندان افتاده پر می شود. در واقع کلمه بریج به معنی پل است. یعنی بین دو دندان در واقع یک پل قرار می گیرد که کار دندان افتاده را انجام می دهد. این پل یا بریج بوسیله روکش هایی که بر روی دندان مجاور قرار می گیرد، در سر جای خود محکم می شود. در بسیاری از موارد، قبل از انجام بریج پزشک مجبور است کمی از دندان های اطراف را تراش دهد تا روکش بهتر روی آن قرار بگیرد.

مزایای بریج دندان

یکی از مزایای مهم بریج در مقایسه با ایمپلنت دندان این است که بریج کمتر تهاجمی است. یعنی انجام بریج دندان نیازی به استخوان فک ندارد. به همین دلیل مواردی نظیر پیوند استخوان در بریج مطرح نیست. به علاوه چون در بریج تجهیزات و زمان کمتری مورد نیاز است، هزینه نهایی کمتر می باشد. در بریج دندان ممکن است تنها به ۲ جلسه زمان نیاز باشد.

معایب بریج

مدت زمان ماندگاری بریج دندان کوتاه است و اصولا بعد از ۵ تا ۷ سال باید ترمیم شود. به علاوه همانطور که گفته شد بریج دندان نیازمند این است که دندان های مجاور تراشیده شوند. این موضوع می تواند در طولانی مدت عمر دندان ها را کوتاه کند.

تفاوت ایمپلنت دندان و بریج

حال که فهمیدیم هر کدام از این درمان ها چگونه انجام می شود می توانیم به تفاوت ایمپلنت دندان و بریج بپردازیم.

ظاهر

هر دو از نظر ظاهر بسیار مناسب و خوب هستند،‌ اما با گذشت زمان ممکن است بریج از نظر ظاهری افت کند. در صورتی که ایمپلنت، اگر با کیفیت باشد، حتی بعد از ۲۰ سال هم همچنان تفاوتی با دندان طبیعی ندارد.

مقاومت

ایمپلنت دندان بوسیله پایه تیتانیومی در استخوان فک قرار می گیرد به همین علت بسیار مقاوم تر از بریج است.

زمان و هزینه

انجام بریج بسیار سریع تر از ایمپلنت دندان است. علاوه بر آن هزینه بریج کمتر است.

منبع: